Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

2. Zmiany w projekcie

Blog:  magisz
Data dodania: 2017-03-30
wyślij wiadomość

Zmian nie wprowadziliśmy wiele. Te, które są, dotyczą głównie stolarki:

1) Planujemy zrobić większe drzwi wejściowe, z doświetlem bocznym

2) Zmniejszamy rozmiar okna w salonie, od strony ganku (okno O5 zamieniamy na O3)

3) Dodamy okno w salonie na ścianie, gdzie w oryginale nie ma okien. U nas to strona południowa domu, dlatego aż się prosi wpuścić tamtędy słońce. Planujemy wstawić tam okno tarasowe O5 i umiejscowić je na środku ściany.

4) Zmieniamy szerokość okna trójdzielnego O6 w salonie: z 3,60 m na okno dwudzielne o szer. 3,0 m. Ma to związek z tym, że chcemy mieć duże, wygodne wyjście na ogród (przy zastosowaniu podziału na 3 drzwi światło przejścia wynosiłoby ok.1,10m, a przy podziale na 2 części przejście będzie miało ok. 1,4 m (dla jednych mała różnica, dla innych duża – szczególnie przy wnoszeniu mebli lub organizowaniu spotkań towarzyskich ;)

Nad tym otworem okiennym przygotujemy jednak dłuższe nadproże żelbetowe tak, by zostawić sobie furtkę na powiększenie tego otworu, jeśli najdzie nas taka ochota w przyszłości (np. przy odświeżaniu elewacji).

5) Rezygnujemy z luxferów w garażu na rzecz okna uchylnego (jest to zgodne z „Warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ch usytuowanie”, tylko jeśli odległość ściany garażu od granicy działki sąsiada wynosi minimum 4 m)

6) Zwiększamy rozmiar garażu, dodając 1m na jego długości i szerokości (przesunięcie całej osi I i 1). Chcieliśmy, żeby w garażu mogły stanąć wygodnie 2 auta, być może w naszym poprzednim garażu nabawiliśmy się klaustrofobii ;)

 Oczywiście pociąga to za sobą analogiczne zmiany w dachu nad garażem.

7) Zamieniamy 1 dużą bramę garażową na 2 mniejsze. Naszym zdaniem jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, jeśli chodzi o zagadnienie „garaż w bryle domu” i „ucieczkę ciepła”. Poza tym często w trakcie prac przydomowych trzyma się otwarty garaż i nie trzeba zaraz „świecić” jego wyposażeniem przed przechodniami ;)

Te 2 bramy wcale nie będą usytuowane centralnie na ścianie garażu - ściankę od strony skrajnej garażu robimy dłuższą, ze względów praktycznych (np. można tam będzie ustawić wygodnie jakiś regał)

Początkowo myśleliśmy o powiększeniu tej jednej bramy, istniejącej w projekcie, ale sprzedawcy odradzali nam taką opcję - głównie w związku z możliwym wyginaniem się płaszczyzn dużych powierzchni bram, pod wpływem zmian temperatur i pracy słońca (szczególnie jeśli chodzi o kolor antracyt lub ciemny brąz).

8) Wykonamy pomieszczenie 1.4, jednak nie sadzę, byśmy robili tam kolejne WC (kto będzie sprzątał 3 toalety..? ;). Może zrobimy tam szafę? (Instalacje jednak tam podciągniemy, na wszelki wypadek).

9) Istniejący w projekcie otwór drzwiowy z pomieszczenia 1.9 (łazienka) zamurujemy i przeniesiemy na ścianę od strony korytarza, by uczynić tą łazienkę ogólnodostępną (np. dla gości).

10) Przesuniemy ściankę z osi F o 10 cm w kierunku pomieszczenia WC (by tym samym powiększyć schody; wiem – 10 cm to szaleństwo ;)

11) W trakcie budowy chcemy jakimś sposobem zaadaptować wejście na stryszek nad salonem (kiedyś może zajść potrzeba, nawet techniczna, żeby tam zajrzeć). Może ktoś z posiadaczy tego projektu ma jakiś pomysł w temacie?

1. Dlaczego ten projekt?

Blog:  magisz
Data dodania: 2017-03-29
wyślij wiadomość

Witam na moim blogu :)

Dlaczego Verona IV NF40?

Do tej pory mieszkaliśmy w szeregowcu, ok. 120 m2 (razem z garażem). Niby wszystko było ok, jednak brakowało nam większej przestrzeni (pomieszczenia były trochę wąskie i małe, brakowało 1-2 pokoi, a garaż był tak wąski, że nie można było swobodnie otworzyć drzwi i wysiąść z auta).

Na swój nowy dom wybraliśmy projekt VERONA IV NF 40 autorstwa Pracowni architektonicznej arch. Jarosława Charkiewicza. Zamówiliśmy odbicie lustrzane, ze względu na położenie domu na działce wg stron świata - wjazd na działkę mamy zlokalizowany mniej więcej od wschodu i tym samym teraz garaż znajduje się od strony północno - wschodniej działki.

Co przemawiało za tym projektem?

1. Dom typu "willa miejska" jest zaprojektowany w stylu, jaki lubimy - nowoczesnym i eleganckim. Zarazem wygląda przytulnie.

2. Dom posiada pełne piętro, dzięki czemu "nie musimy się kłaniać" w swoim własnym domu ;)

3. Pomieszczenia są ułożone w sensowny dla nas sposób, pokoje są przestronne, nie klitkowate.

4. Dwustanowiskowy garaż.

5. Szukaliśmy domu, który nie będzie wchodził za bardzo "w głąb" działki, kosztem ogródka (takich projeków jest na prawdę dużo).

Chcieliśmy, żeby dom rozłożony był po szerokości działki tak, żeby ogród i to, co dzieje się za domem, był strefą prywatną, niedostępną dla oczu przechodniów.

6. Metraż domu wydaje nam się "akuratny", choć od samego początku słuchamy uwag, że "wielki dom budujemy". Trochę zaburzało to nasz spokój na początku (czy damy radę ten dom wybudować, bo realizacja projektu do tanich nie należy), teraz, myślę, że już do tego przywykliśmy.

Co było "przeciw" temu projektowi?

1. Wątpliwości, czy jednak nie lepiej budować dom o mniejszej powierzchni, ok. 150 m2?

2. Wysokie koszty wybudowania domu (a potem jego wykończenia).

Początkowo szukaliśmy domu parterowego, ale szkoda mi było poświęcać większości działki na dom i podjazd, kosztem ogrodu); poza tym domy takie mają duże powierzchnie dachu, co generuje koszty.

Zaczęliśmy więc patrzeć na domy z pełnym piętrem i myśleliśmy, że koszty wykonania dachu z domu parterowego zrównoważą: mniejsza powierzchnia dachu, schody i strop nad parterem w domu piętrowym.

Koniec końców wybraliśmy dom z pełnym piętrem, z dachem o dużej powierzchni.. Także nastąpiła wielka kumulacja kosztów. 

Wyboru projektu na dziś dzień nie żałuję (kupiliśmy go w lutym 2016 r.), po prostu trzeba zacząć grać w totka.. ;)

12Komentarze
madic27  
Data dodania: 2017-03-29 13:53:54
Witam na blogu! zycze powodzenia podczas budowy i pozdrawiam...
odpowiedz
anetak
Data dodania: 2017-03-29 17:45:13
Piękny dom, urzeka swoim wyglądem. A w totka, koniecznie :) każdemu przydałby się taki zastrzyk gotówki :) Powodzenia w realizacji
odpowiedz
magisz  
Data dodania: 2017-03-30 11:11:48
Dziękuję Wam za miłe słowa na początku naszej budowy i mojego blogowania. Pozdrawiam :)
odpowiedz
niko28
Data dodania: 2017-03-31 05:42:38
Gratulacje i powodzenia w budowie. Czekamy koniecznie na zdjęcia z dotychczasowych prac * im więcej tym lepiej ::::)
odpowiedz
niko28
Data dodania: 2017-04-04 02:42:43
Ładna działeczka. Będziemy budować ten sam dom tylko że działkę mamy trochę pochyłą i trzeba będzie niwelować teren. W naszym projekcie przedłużyliśmy kotłownie do samego tyłu domu oraz ścianę frontową salonu do przodu
odpowiedz
niko28
Data dodania: 2017-04-04 04:47:49
"Magisz" a możesz podać jakiś kontakt - adres e-mail mam kilka pytań.
odpowiedz
magisz  
Data dodania: 2017-04-04 22:24:39
Mail poszedł na Twoje konto priv w domowychklimatach ;) Nasza działeczka też jest trochę pochyła, jest nawet i skarpa. Nono to widzę, że zaszaleliście z gabarytami Verony ;) Fajne jest to, że ile ludzi, tyle pomysłów w głowie na zmiany projektowe. Ciekawie będzie śledzić nasze budowy (bo mam nadzieję, że i Ty, i reszta przymierzających się do budowy Verony dołączy do blogowania ;) Pozdrawiam
odpowiedz
Odpowiedź do blog został usunięty
dim
Data dodania: 2017-04-19 22:26:31
Gratuluję wyboru projektu. My od sylwestra mieszkamy w podobnym-nasz to Verona II NF 40. Obyście byli równie zadowoleni jak my. Powodzenia.
odpowiedz
magisz  
Data dodania: 2017-04-20 10:43:14
Jak miło "poznać" pierwszego mieszkańca Verony! (innych nie znam - na razie poznaję innych budujących ten dom :) Super wiadomość, że ten projekt sprawdza się także w codziennym użytkowaniu :) Doprowadzaliście może swój dom do standardu NF40? Czy mogłabym dostać zdjęcie Waszego domu z zewnątrz? W internecie same wizualizacje lub stany surowe Veron, a mi się marzy zobaczyć ten dom w całej jego okazałości..;) Pozdrawiam serdecznie!
odpowiedz
Odpowiedź do blog został usunięty
dim
Data dodania: 2017-05-07 15:02:30
Co do standardu NF40, to musiałby się wypowiedzieć mój mąż, ale myślę, że tak, bo rachunki są porównywalne do naszego wcześniejszego 44 metrowego mieszkania. Nie mamy jeszcze elewacji, więc nie pomogę zdjęciami-nadal się wahamy, co wybrać. Nie wiem jak Tobie, ale nam żadna stanadardowo-oklepana wersja elewacji z internetu nie pasuje. Macie już pomysł na elewację? P>S> co do układu wnętrza to jesteśmy bardzo zadowoleni, ale tylko ze waględu na totalną reorganizację. W naszym wypadku tylko garaż i salon pozostały na tym samym miejscu. Cały wewnętrzny układ i rozmiary wszystkich okien zmieniał architekt na naszą prośbę.
odpowiedz
Odpowiedź do magisz
magisz  
Data dodania: 2017-05-08 16:25:19
Musi to być podwójnie fajne uczucie - przejść z 44m2 na 180 i nie odczuwać tego na rachunkach (choć pewnie jeszcze pamięć o kosztach budowy żywa ;). Co do elewacji, to co i rusz moja wizja ulega zmianie. Nie zmienia się tylko to, że nie chcemy tam drewna - na elewacjach wygląda bardzo ładne, ale niestety trzeba je stale pielęgnować, żeby ten efekt był utrzymany. Szkoda, że nie możemy podpatrzeć żadnej realizacji Verony już "na gotowo" - byłoby łatwiej coś postanowić. Ciekawi mnie rozkład Waszych pomieszczeń i okien - ciężko mi wymyślić zupełnie inną wersję Verony ::) A jak zrobiliście w temacie grzejników i ogrzewania podłogowego? Zdecydowaliście się może na system mieszany?
odpowiedz
Odpowiedź do blog został usunięty
dim
Data dodania: 2017-06-30 22:11:27
Po przeprowadzce zaglądam tu bardzo rzadko, ale widzę, że efekty Waszych prac są imponujące:) My mamy ogrzewanie podłogowe na całym dole 9poza sypialnią) i w łazienkach- pozostałe pomieszczenia z grzejnikami. Dodatkowo kominek z płaszczem.
odpowiedz
Odpowiedź do magisz
magisz
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 28982
Komentarzy: 63
Obserwują: 17
On-line: 9
Wpisów: 21 Galeria zdjęć: 45
Projekt VERONA IV NF40
BUDYNEK- dom wolno stojący , piętrowy bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Szczecin
ETAP BUDOWY - VI - Instalacje wewnętrzne
ARCHIWUM WPISÓW
2018 lipiec
2017 październik
2017 sierpień
2017 lipiec
2017 czerwiec
2017 maj
2017 kwiecień
2017 marzec

OBECNIE NA BLOGU
4 niezalogowanych użytkowników